Geografia
tel: 22 517-13-00
faks: 22 517-13-01
ul. Naddnieprzańska 26/B
04-205 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Olimpiada z geografii - Pionier

Instytut Rozwoju Oświaty zaprasza na ogólnopolską olimpiadę PIONIER z geografii. Olimpiada przeznaczona jest dla uczniów klas V, VII i VIII szkoły , którzy pragną sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności z geografii.

Olimpiada odbędzie się 14.12.2018 r. Oprócz olimpiady z geografii, w dniach 10.12.2018 r. – 14.12.2018 r. odbędą się również olimpiady z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego, języka niemieckiego, historii, przyrody, chemii i fizyki.

Olimpiada ma formę testu składającego się z 30 pytań. Do każdego pytania podane jest 4 odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Za udzielenie prawidłowej odpowiedzi każdy uczeń otrzymuje 1 pkt., za zaznaczenie błędnej odpowiedzi (-1) pkt. Nieudzielenie odpowiedzi powoduje, że na konto ucznia zapisywanych jest 0 pkt. Czas trwania testu jest określony przez IRO i nie może być przekraczany. Wynosi on 60 minut + 10 minut sprawy organizacyjne.

Wszyscy uczestnicy olimpiady z geografii otrzymają dyplomy uznania, a najlepsi zostaną uhonorowani dyplomami grawerowanymi oraz nagrodami książkowymi. Ponadto szkolny koordynator olimpiady otrzyma stosowne zaświadczenie informujące o przeprowadzeniu ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej.


ZAKRES TEMATYCZNY


KLASA V szkoły podstawowej

1. Obraz Ziemi na mapie - umiejętności czytania, interpretacji i posługiwania się mapą.
2. Kształt, ruchy Ziemi i ich następstwa.
3. Atmosfera.
4. Orientacja na mapie świata.

KLASA VII szkoły podstawowej

1. Orientacja na mapie dotycząca wymienionych obszarów.
2. Obszary polarne.
3. Australia.
4. Afryka.
5. Ameryka.

KLASA VIII szkoły podstawowej

1. Geografia fizyczna Polski.
2. Podział administracyjny Polski.