PODSTAWOWE INFORMACJE
- Organizatorem Ogólnopolskiego Dyktanda (nie tylko) dla Mistrzów jest Instytut Rozwoju Oświaty.
- Dyktando przeznaczone jest dla uczniów klas I-VIII szkół podstawowych.
- Sprawdzian zostanie przeprowadzony na trzech poziomach trudności: edukacja wczesnoszkolna (kl. I-III), szkoła podstawowa (kl. IV-VI), szkoła podstawowa (kl. VII-VIII).
- Ogólnopolskie Dyktando (nie tylko) dla Mistrzów odbędzie się 14.12.2020 r.
- Czas trwania dyktanda wynosi 60 minut + 10 minut sprawy organizacyjne.
- Praca uczniów powinna być samodzielna. Nauczycielowi nie wolno udzielać pomocy uczestnikom sprawdzianu. Aby zapobiec niesamodzielnej pracy, uczniowie biorący udział na tym samym poziomie powinni siedzieć oddzielnie.
- Uczestnik na sprawdzian zabiera tylko długopis. Zabrania się używania kredek, kolorowych flamastrów, ołówków oraz korektora.
- Koordynator dyktanda przed rozpoczęciem zawodów otwiera zalakowaną kopertę i rozdaje każdemu uczestnikowi odpowiedni dla niego egzemplarz. Każdy uczestnik otrzymuje również kartę odpowiedzi, która jest wspólna dla wszystkich poziomów.
- W przypadku niewystarczającej liczby testów dla dodatkowych uczestników, szkolny koordynator może skopiować brakujące egzemplarze. Ze względów technicznych nie należy powielać kart odpowiedzi (w przesyłce znajduje się zapas kart).
PRZEPROWADZENIE DYKTANDA - KROK PO KROKU
- Po rozdaniu przez szkolnego koordynatora testów i kart odpowiedzi, uczestnicy na karcie odpowiedzi, w prawych górnym rogu wpisują nadany szkole kod.
- Następnie każdy uczeń zamalowuje długopisem kółko przy odpowiednim poziomie.
- Każdy uczeń wpisuje drukowanymi literami swoje imię (imiona) i nazwisko w oznaczonych rubrykach, a następnie koduje dane zaznaczając kolejno wszystkie litery imienia i nazwiska.
- Wszystkie informacje na karcie odpowiedzi (tj. poziom, zakodowanie imienia i nazwiska uczestnika oraz prawidłowe odpowiedzi na pytania) zaznacza się poprzez ZAMALOWANIE kółek.
- Odpowiedzi zaznaczane przez ucznia w teście uczestnik przenosi na kartę odpowiedzi. Tylko karta odpowiedzi stanowi dokument podlegający ocenie.
- Każdy test podzielony został na dwie części.
- Część I - Dyktando - w 30 wyrazach tekstu (w 20 dla poziomu 1) należy wybrać jedną z dwóch zaproponowanych liter: u/ó; ż/rz; h/ch; itd. Za wybranie właściwej litery uczeń otrzymuje (+1) pkt., za wybranie niewłaściwej (-1) pkt. Nieudzielenie odpowiedzi powoduje, że na konto ucznia zapisywanych jest 0 pkt.
- Część II - Zasady i ćwiczenia ortograficzne - 10 pytań testowych z 4 odpowiedziami, z których co najmniej jedna będzie prawidłowa. Ocenie podlega każda odpowiedź w danym pytaniu. Za poprawnie udzieloną odpowiedź uczeń otrzymuje (+1) pkt., a za błędnie udzieloną (-1) pkt. Nieudzielenie odpowiedzi powoduje, że na konto ucznia zapisywanych jest 0 pkt.
- Uwaga! W Części I na poziomie 1 uczniowie zamalowują kółka w pytaniach od 1 do 20, a następnie przechodzą do części drugiej (począwszy od pytania 31.). Kółka przy pytaniach 21-30 należy pozostawić puste.
- Po przeprowadzeniu sprawdzianu koordynator zbiera karty odpowiedzi uczestników i wkłada je do koperty zbiorczej.
- Do dnia 15.12.2020 r. koordynator wysyła listem poleconym:
- Karty odpowiedzi uczestników,
- Protokół z przebiegu dyktanda,
- Kserokopię dowodu wpłaty za faktyczną liczbę uczestników na adres:
Instytut Rozwoju Oświaty; 04-205 Warszawa, ul. Naddnieprzańska 26/B
- Instytut Rozwoju Oświaty zobowiązuje się przesłać wyniki, dyplomy i nagrody do 02.02.2021 r. Wszelkie reklamacje należy składać do 30.04.2021 r. – po tym terminie materiały ulegają zniszczeniu.
- Błędnie wypełniona karta odpowiedzi nie jest podstawą do reklamacji.
- Organizator zastrzega sobie prawo do przeprowadzenia dodatkowego testu sprawdzającego w przypadku wyników wskazujących na brak samodzielnej pracy uczestników sprawdzianu, a w szczególnie rażących przypadkach dyskwalifikacji szkoły.